Príbeh jedného predaja: Ako som pomohol majiteľke neprísť o 10-tisíce eur

Do obchodu s nehnuteľnosťami občas vstupujú aj "hráči", ktorí chcú využiť neznalosť predávajúcich majiteľov a získať tak nehnuteľnosť hlboko pod jej reálnou hodnotou.
Presne takýto prípad sa mi nedávno dostal do rúk. Jednalo sa o predaj pekného, no v pôvodnom stave zachovalého bytu, ktorého jednou zo spolumajiteľov bola milá pani v dôchodkovom veku. Keď rozhovor medzi mnou a spolumajiteľkou plynul, oznámila mi, že byt už istý čas rieši iný "sprostredkovateľ". Ten mal už nejaký čas aj kľúče od nehnuteľnosti k "možnosti vykonávania obhliadok so záujemcami", no zároveň sám prejavoval záujem byt kúpiť – za cenu, ktorú majiteľke prezentoval ako "férovú".
Keď sa tento predaj so "sprostredkovateľom-záujemcom" nikam neposúval, spolumajitelia začali byť podozrievaví a oslovili ma k spolupráci. Po objasnení situácie bolo zrejmé, že niečo nie je v poriadku, pretože suma ktorá im bola ponúkaná bola o 30 až 35 % nižšia, než reálna trhová hodnota. Navyše, tento "sprostredkovateľ-záujemca" už dlhší čas byt neponúkal a neorganizoval žiadne obhliadky. So spolumajiteľkou sme prehodnotili situáciu a o dva dni sme – za prítomnosti jej synovca – podpísali dohodu o predaji za predajnú cenu, ktorá zodpovedala reálnej hodnote v danej lokalite a stavu nehnuteľnosti.
Realitná hra s neistým koncom
Po dvoch dňoch prípravy predaja a v deň spustenia prezentácie sa mi ozval práve tento záujemca "už ho nebudem nazývať sprostredkovateľom" – s tým, že ponúka o 5.000 € viac ako predtým – teda stále nie dosť. Tváril sa, že mi tým robí láskavosť, no zároveň sa ma snažil presvedčiť, že trhová cena, ktorú sme stanovili je absolútne nereálna a že za takú cenu byt nikdy nepredáme.
Lenže čo nevedel bolo to, že v čase keď mi telefonoval, teda pár hodín od zverejnenia inzerátu, ja už som mal naplánovaných desať obhliadok na jedno popoludnie a ďalšie sa museli presunúť na nasledujúci deň.
Predaj bol ešte len v počiatočných fázach a ja už som vedel, že bude úspešný. Žiadne problémy nepredstavoval ani fakt, že jedna zo spolumajiteľov žila dlhodobo v zahraničí. Skutočný problém tohto príbehu bol v tom, že neznalí majitelia sa takmer nechali nachytať na ponuku, ktorá by ich pripravila o desiatky tisíc eur.
A to najhoršie? Tento záujemca sa neskôr ukázal ako človek s evidovanými dlhmi a preto takmer nulovou šancou na získanie hypotéky, ktorú deklaroval ako spôsob úhrady navrhovanej kúpnej ceny. Keby majitelia prijali jeho ponuku, stratili by nielen drahocenný čas, ale s veľkou pravdepodobnosťou by sa dostali aj do situácie s náročne riešiteľnými záväzkami voči takémuto "kupujúcemu".
A viete čo? Nakoniec celý proces trval 4 dni. Od prezentácie, obhliadok, výberu najvhodnejšieho kupujúceho akceptujúceho kúpnu cenu (v hotovosti) a podmienky predaja, až po rezerváciu so stanovením dátumu podpísania kúpnej zmluvy. Presne takto má vyzerať profesionálne vedený obchod.
Čo si z toho odniesť
👉 Ostražitosť je v realitách kľúčová. Ak nemáte skúsenosti, pýtajte sa. Nechajte si poradiť od odborníkov, ale zároveň si preverujte ich referencie, skúsenosti a spôsob práce.
Rada
👉 Predaj nehnuteľnosti nie je len-tak-nejaký obchod. Predávate niečo, čo bolo súčasťou vášho života, no ako majiteľ by ste nemali vkladať svoje emócie do takéhoto obchodu. Kupujúceho nezaujímajú vaše spomienky ani citové väzby k nehnuteľnosti – a ak ich necháte ovplyvniť proces predaja, môže vás to stáť peniaze.
👉 Správny maklér nie je len sprostredkovateľ. Dobrý realitný profesionál dokáže nehnuteľnosť predať efektívne, bez zbytočných emócií a za správnu cenu, ktorá odzrkadľuje jej skutočnú hodnotu a záujem na aktuálnom trhu.
Nechajte si poradiť! Ale nechajte si poradiť správne!